Ny VD för BD Pop
Kontaktperson
,
Telefon:
E-post:
Ny VD för BD-Pop blir Pär Soini. BD-Pop stödjer talanger och stärker den regionala musikbranschen för att stimulera tillväxt av kreativa näringar i Norrbotten.
Bolagets uppgift att verka som ett regionalt resurs- och produktionscentrum för populärmusik, i syfte att stödja talanger och stärka den regionala musikbranschen och stimulera tillväxt av kreativa näringar.
BD Pops huvudsakliga verksamhetsområden är artistutveckling, branschutveckling, inspelning, marknadsföring samt bokning och evenemang i samarbete med lokala arrangörer.
Pär Soini är idag marknadschef på Norrbottensmusiken, har en bakgrund som projektledare i it-branschen och är en hängiven fritidsmusiker. Han börjar på BD Pop efter årsskiftet.