Jämställdhet prioriteras i europeiskt samarbete
Regionerna sätter jämställdhetsfrågan högt på dagordningen efter beslut på AERs generalförsamling. Landstingsrådet Monica Carlsson får fortsatt förtroende att leda det viktiga arbetet.
Jämställdhetsarbetet i Europa har tagit ett stort steg framåt genom gårdagens beslut att bilda en stående kommitté för jämlikhetsfrågor inom AER. Beslutet antogs av AERs generalförsamling i Belfort, Frankrike. Arbetet med jämställdhetsfrågor har tidigare bedrivits av en arbetsgrupp inom kommittén för folkhälsa och sociala frågor med landstingsrådet Monica Carlsson som ordförande.

Monica Carlsson på vita duken
– Det känns bra att vårt arbete för jämställdhetsfrågor i Europa äntligen har burit frukt. Jämställdhet mellan kvinnor och män är en förutsättning för ett sant demokratiskt samhälle. Att kvinnor utgör drygt 50 procent av befolkningen måste också återspeglas i samhällsstrukturen, säger Monica Carlsson.
AER syftar till att stärka regionernas röst i Europa. Dess arbete bedrivs bland annat inom regional utveckling, innovationsfrågor, ungdomsfrågor, folkhälsa, socialpolitik, turism och kultur. Bildandet av en stående kommitté innebär att jämställdhetsperspektivet ska genomsyra all verksamhet inom AER.
Under 2010 kommer vi att prioritera arbetet med att förhindra mäns våld mot kvinnor.
– Här känns det särskilt angeläget att fokusera på förövarens roll för att bryta det återkommande våldsbeteendet, betonar Monica Carlsson. Det finns en stor kunskap och utbredd erfarenhet av att arbeta med att förhindra mäns våld mot kvinnor. Murcia, Spanien, är en av flera regioner som kommer att dela med sig av sina erfarenheter inom området vid den konferens som anordnas i början av juni 2010.
Landstingsrådet Monica Carlsson är glad över att ha fått fortsatt förtroende att leda jämställdhetsarbetet inom AER som nu utvidgas till att även omfatta de andra diskrimineringsgrunderna.
Energidiskussioner på AER generalförsamling
Assembly of European Regions (AER) höll sin generalförsamling i Belford i Frankrike 26-27 november under temat energi. En deklaration som uppmanar till ansvar för vår framtid antogs där man uppmanade alla samhällsnivåer att ta ansvar och stödja utvecklingen inom klimat, miljö och energiområdet.
- Framtiden kommer att se bättre ut. Vi vet och vi kan tekniken, metoderna, de smarta lösningarna och vi har nu alla möjligheter att planera för en bra framtid. Med modigt ledarskap kan vi nå vår vision om en klimatsmart framtid, sa Steve Howard en av talarna för AER:s klimatgrupp.
Landstinget representerades av Bernt Wallström (v) och Bo Hultin (m). Med på generalförsamlingen fanns även Monica Carlsson (v) som är ledamot av byrån och arbetet inom AER för jämställdhet. I vanlig ordning redovisades årets gedigna arbete inom de olika kommittéerna och arbetsgrupperna och 2010 års prioriterade frågor och aktiviteter i kommittéerna. Norrbotten är aktiv i flera arbetsgrupper; energi, e-Hälsa, jämställdhet och i arbetsgruppen för ungas frågor för att nämna några.
Två frågor väckte särskilt intresse hos generalförsamlingen. Förändringar av AER:s stadgar och bestämmelsen för hur valprocedurer med mera skall gå till och inrättandet av en ny permanent kommitté för jämlikhetsfrågor. Monica Carlsson som var ordförande för observatoriet för jämställdhetsfrågor höll ett anförande om arbetet inom jämställdhetsområdet och uttryckte sin glädje till att generalförsamlingen efter diskussioner under det gångna årets byråmöten, nu senast i Göteborg den 17-18 september, kommit fram till att föreslå för generalförsamlingen att förvandla observatoriet till en permanent kommitté och utvecklandet av arbetet att i framtiden omfatta jämlikhetsfrågor gällande olika former av diskriminering.
- Ett erkännande av vikten av detta arbete, sa Monica Carlsson även blev ordförande för den nya permanenta kommittén.
- Det var positiva signaler vi fick vid GA i Belford och vilka möjligheter som finns för förnybara energikällor, sol, vind och vatten, sa Bernt Wallström landstingets representant vid AER:s generalförsamling. - Det är upp till oss, som regionala politiker att bidra till en utveckling av en lågenergimiljö. Resurserna finns, tekniken utvecklas snabbt. AER ligger i framkant. Vi är bra framme i Norrbotten men mycket finns att göra. – Jag är också mycket nöjd med den slutdeklaration som vi enades kring, sa Bernt Wallström.
- Jag vill också gratulera Monica Carlsson och Norrbotten till presidentval för den permanenta kommittén för jämlikhet och därmed en vice president i AER, sa Bernt Wallström.
– Jag är stolt över Norrbottens arbete inom AER.

Bo Hultin, Bernt Wallström och Monica Carlsson
- Det har varit ett mycket intressant möte, sa Bo Hultin, landstingets representant vid AER:s generalförsamling.
– Diskussioner om vad som händer i vår omvärld speciellt vad gäller energifrågan är viktigt för oss politiska företrädare att känna till. Dessutom denna möjlighet att nätverka med 600 delegater från 33 länder gett många tankar och lärdomar som jag tar med mig hem, sa Bo Hultin.
Ett antal priser delades ut till regioner som utmärkt sig med ett gott arbete hemmavid i sina regioner med innovationspolicys, kommunikationsfrågor och arbete med att engagera och arbeta för unga i sina regioner. I samband med generalförsamlingen ordnads även en utställning där regioner fick möjlighet att berätta om arbetet som pågår hemmavid. Landstinget hade en monter för att berätta om arbetet med regionala utvecklingsfrågor i ett EU-perspektiv och speciellt om arbetet med e-Hälsa och den kommande konferensen i februari om e-Hälsa.